Dlaczego ranking Elo o wiele łatwiej i prościej jest przystosować do futbolu, niż do dyscypliny sportowej, dla której został on specjalnie opracowany.

  • Najszybszy postęp w podnoszeniu swojego poziomu gry szachiści osiągają w wieku kilku lub kilkunastu lat. Ażeby ranking Elo ten fakt odzwierciedlał, wprowadzono współczynnik rozwoju szachisty, który to w niemałym stopniu komplikuje funkcjonowanie tego systemu. Piłka nożna jest sportem zespołowym i stosowanie tego współczynnika byłoby niedorzecznością.

  • Ranking Elo najwierniej odzwierciedlałby miarę siły gry szachisty, gdyby po każdej rozegranej partii obliczać jego ranking i do następnej gry zawodnik przystępowałby już ze zmienionym rankingiem. W turniejach szachowych zawodnicy rozgrywają swoje partie codziennie, niekiedy nawet po dwie lub trzy w jednym dniu. Oczywiste jest, że tak częste publikowanie tabel rankingowych byłoby zbyt uciążliwe i praktycznie niemożliwe do stosowania. Drużyny piłkarskie zaś wychodzą na boisko by rozegrać mecze o punkty nie częściej niż trzy razy w ciągu 6 dni.

  • Lista rankingowa Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) liczyła na koniec 2017 roku 296851 nazwisk z tego 134593 (trochę ponad 45%) stanowią zawodnicy nieaktywni tzn tacy, którzy w ciągu ostatniego roku nie rozegrali ani jednej partii turniejowej. Niektórzy szachiści powracają do gry w turniejach po wielu latach przerwy. Ranking takich zawodników przez ten okres czasu jest zamrożony i może już nie odzwierciedlać ich aktualnej siły gry. Jeżeli zawodnik ma zawyżony ranking, to ułatwia zdobywanie punktów rankingowych swoim przeciwnikom, jeśli zaniżony – to utrudnia. W futbolu drużyny narodowe, które bardzo rzadko rozgrywające swoje mecze, to są  zespoły słabiutkie z końca tabeli rankingowej i nie warto tym problemem się zajmować.

  • Liczba zawodników na liście rankingowej FIDE ulega ciągłej zmianie. Jest to przyczyną deflacji i inflacji tego rankingu, przy czym ten drugi proces jest znacznie silniejszy. Liczba drużyn na liście rankingowej FIFA wynosi obecnie 211 drużyn i od kilku lat nie ulega zmianie. Dlatego prawdopodobieństwo ażeby któryś z wymienionych wcześniej procesów się pojawił jest znikome.

Podsumowując pomysł prof. Elo o wiele łatwiej i prościej jest przystosować do futbolu niż do turniejów szachowych.

Ażeby ułatwić czytelnikowi zrozumienie funkcjonowania rankingowego systemu Elo w wersji zaproponowanej przeze mnie, to co jest najważniejsze i najistotniejsze przedstawiłem w wariancie podstawowym. W wariancie pełnym uwzględniłem dodatkowo wynik bramkowy i miejsce rozegrania meczu.

Najprostszy wariant tego systemu umieszczony jest w zakładce „Opis/Finały MŚ 2018”. Nie ma tam podziału na mecze rozegrane u siebie czy na wyjeździe. Wszystkie spotkania traktowałem jako mecze rozegrane na terenie neutralnym. Ponadto nie ma tam również podziału na mecze mistrzowskie czy towarzyskie.

W zakładce „Szachowy ranking elo” dowodzę, że zaproponowany przeze mnie sposób obliczania liczby punktów rankingowych jest całkowicie równoważny z obowiązującymi od lipca 2017 roku oficjalnymi przepisami Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE.